Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

„Historia powiatu tomaszowskiego w kapliczki, krzyże i figury przydrożne wpisana”- wernisaż wystawy

Kapliczki stojące przy drogach często urzekają swoją prostotą i pięknem. W piątek, 7 października w sali wystawowej przy placu Kościuszki 18 zaprezentowali swoje prace członkowie Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie Mazowieckim. Pan Lech Kozdrój, wiceprezes SAP-u rozpoczął wernisaż grą na pianinie przeboju Ryszarda Rynkowskiego „Szczęśliwej drogi już czas”.

Wernisaż wystawy

Tekst tej znanej wszystkim piosenki nawiązuje do tematyki prezentowanych obrazów i rzeźby, postacią Chrystusa stojącego na rozstaju dróg. Następnie głos zabrała Pani Weronika Glaza-Kifner, Prezes Stowarzyszenia. Przedstawiając historię kapliczek, zdradziła, że najstarszymi kapliczkami uwiecznionymi przez nich na obrazach są: grotowicka z 1607 r. oraz znajdująca się przy drodze Lipia do Krzemienicy z 1635 r. Swoje obrazy zaprezentowali: Maria Bunzel, Teresa Dura, Weronika Glaza-Kifner, Władysława Klimczak, Lech Kozdrój, Leszek Klama, Krystyna Marcinkowska, Halina Nowak, Maria Poczontek, Ewa Siniarska, Wiesława Urbańska i Bożena Wojciechowska, zaś kapliczkę-rzeźbę przedstawił Władysław Mazurek. Wernisaż był czasem rozmów o działalności Stowarzyszenia Amatorów Plastyków, które liczy ponad 30 członków. Jego Prezes z dumą podkreślała, że wielu z nich już nie jest amatorami, lecz artystami, o czym świadczą przyjęcia twórców SAP-u do Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi. Wystawę można oglądać do 30 października w godzinach pracy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP.

 Tekst: MBP w Tomaszowie Maz.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij