Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

  • Data opublikowania: 2016-04-22

Grant dla MCK – Opracowanie i wydanie „Księgi Pamięci Tomaszowa Mazowieckiego”

Miejskie Centrum Kultury otrzymało 6.000 zł na opracowanie i wydanie „Księgi Pamięci Tomaszowa Mazowieckiego” w ramach grantu od Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Polsce. Projekt zakłada przetłumaczenie na język polski opublikowanej w 1969 roku w Tel Avivie „Księgi Pamięci Tomaszowa Mazowieckiego” pod redakcją Moshe Wajsberga.

Grant dla MCK – Opracowanie i wydanie „Księgi Pamięci Tomaszowa Mazowieckiego”


Księga pamięci zawiera około 700 stron, opisuje w języku jidysz i hebrajskim  zdarzenia od początku istnienia gminy, przedstawia sylwetki rabinów, cadyków i chasydów, znanych w mieście osób, żydowskie życie we wszystkich aspektach oraz Holocaust i okres po Zagładzie (w tym działalność organizacji zrzeszających tomaszowian rozrzuconych po całym świecie). Projekt zakłada przetłumaczenie tekstu, redakcję, konsultację historyczną, korektę oraz skład i druk.

Trwają również przygotowania do realizacji filmu „LISTY Z GETTA”, opartego na spektaklu w reżyserii Kariny Góry i w wykonaniu dzieci i młodzieży z Miejskiego Teatru TRZCINA. Barbarze Przybysz, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury udało się spotkać w Nowym Yorku m.in. z autorem książki „Krawcy z Tomaszowa”, Allanem Chernoffe’em, a także Sally Meirovitch, która przeżyła getto. Rozmowy zostały zarejestrowane na nagraniach wideo i będą stanowiły ważny materiał przy produkcji filmu.

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij