Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Geotermia w Tomaszowie Mazowieckim. Umowa podpisana!

Po trzech latach przygotowań prezydent Marcin Witko podpisał z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego w Tomaszowie Mazowieckim. Do miejskiej kasy trafi 100 proc. dofinansowania – blisko 16,5 mln zł brutto.

FOTO


Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Geologia i górnictwo”. Aplikacja pozytywnie przeszła ocenę formalną i merytoryczną. 6 lipca w Ministerstwie Środowiska w obecności ministra Henryka Kowalczyka oraz prezesa ZGWK Błażeja Spychalskiego, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko oraz dyrektor Wydziału Finansowo-Księgowego  tomaszowskiego magistratu Iwona Jońska – Rybaczek podpisali umowę z prezesem zarządu NFOŚiGW Kazimierzem Kujdą. Wartość przedsięwzięcia w 100 proc. pokrywa przewidywany, całkowity koszt realizacji tj. blisko 16,5 mln zł brutto.

Prezydent Marcin Witko podkreśla, że geotermia jest dużą szansą na dalszy rozwój Tomaszowa Mazowieckiego. - Chcemy sięgnąć po te zasoby i zacząć je użytkować dla dobra naszego miasta i jego mieszkańców. Odwiert geotermalny znacznie przybliży nas do tego, na czym nam najbardziej zależy, czyli osiągnięcia samowystarczalności energetycznej. Każde nowoczesne miasto nie może zapominać o odnawialnych źródłach energii. Dzięki takim działaniom znajdujemy się w gronie samorządów, które nie tylko mówią, że chcą wprowadzać projekty pro-ekologiczne, ale skutecznie poprawiają komfort życia mieszkańców. Najbardziej cieszy mnie fakt, że pozyskaliśmy 100 proc. dofinansowania, czyli z budżetu tomaszowian nie dołożymy ani złotówki – podkreśla.

Miasto wykona próbny odwiert o głębokości około 2 km na tomaszowskich Błoniach, w pobliżu Areny Lodowej. Ma on pokazać m.in. jakość wody, jej pokłady, temperaturę i skład chemiczny. Na tej podstawie powstanie projekt hydrogeologiczny i inne opracowania techniczne.Co geotermia oznacza dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego? Uzyskane ciepło będzie mogło być wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno obiekty użyteczności publicznej jaki i budynki mieszkalne. To rozwiązanie ekologiczne, które oznacza również oszczędności finansowe dla tomaszowian. Wykorzystanie geotermii znacząco wpłynie też na poprawę jakości powietrza w Tomaszowie Mazowieckim. Być może woda zostanie również przeznaczana do celów rekreacyjnych i zdrowotnych.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk przyznaje, że to dopiero początek kolejnych środków, które mogą trafić do Tomaszowa Mazowieckiego na geotermię. - Będzie to odwiert badawczy, dlatego miasto na pewno ma szansę na dodatkowe dotacje. Tomaszów Mazowiecki jest przecież bardzo aktywny w pozyskiwaniu środków zewnętrznych – uważa.

Jak podkreśla prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Kazimierz Kujda, geotermia to tylko jeden z wielu projektów ekologicznych realizowanych w Tomaszowie Mazowieckim. - Nasza współpraca może być wzorem dla innych samorządów. Niewątpliwie geotermia to kolejny projekt, który przyniesie korzyści mieszkańcom Tomaszowa Mazowieckiego – mówi.

Inwestycja na tomaszowskich Błoniach powinna rozpocząć się w czwartym kwartale 2018 roku. Najpierw zostaną wykonane prace przygotowawcze polegające na wyznaczeniu na podstawie pomiarów geodezyjnych lokalizacji otworu badawczego. Później zaplanowano wstępne roboty naziemne, a także transport oraz montaż urządzenia wiertniczego. Następnie wykonany zostanie otwór badawczy, badania hydrogeologiczne, geofizyczne i laboratoryjne. Planowany termin zakończenia przedsięwzięcia to luty 2020.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij