Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Dożynki Prezydenckie w Spale

- Praca rolnika to także obrona Rzeczpospolitej przez zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego; nigdy w historii polski rolnik nie odmawiał trudu i poświęcenia dla ojczyzny - mówił prezydent Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale. Niedzielne uroczystości poprzedziło wręczenie przez Parę Prezydencką dyplomów dla grup, tworzących wieńce dożynkowe. Następnie odprawiona została w Kaplicy Polowej AK msza święta z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Mszy przewodniczył i wygłosił homilię ks. biskup senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski.

FOTO dożynki


Po nabożeństwie, w trakcie którego poświęcone zostały wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbył się Ceremoniał Dożynkowy. Po raz pierwszy podczas ceremoniału wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”.  Prezydent RP wygłosił przemówienie.

W niedzielnych dożynkach w Spale uczestniczyła także Szefowa KPRP Halina Szymańska, Sekretarze Stanu Adam Kwiatkowski i Andrzej Dera oraz Doradcy Prezydenta RP.

Wcześniej prezydent otrzymał od starostów dożynek – Agnieszki Węglewskiej z woj. łódzkiego oraz Dawida Jezierskiego z woj. małopolskiego bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Przyjmując go Andrzej Duda podziękował i zapowiedział, że będzie go dzielił sprawiedliwie.

Ogłoszono również zwycięzców konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy. Wygrał wieniec przygotowany przez rolników z woj. lubuskiego.

Prezydent podziękował za rok trudu i pracy rolnikom, którzy - jak zaznaczył - od stuleci w Rzeczpospolitej "żywią nas i bronią". Jak dodał, to rolnicy przekazują polską tradycję opartą na wierze, trudzie pracy, wielkiej odporności i umiejętności pokonywania wszelkich przeszkód, w tym tych, wynikających z sił przyrody.

- To, co robi rolnik to także obrona Rzeczpospolitej. Nie tylko wtedy, kiedy trzeba chwycić za broń, ale to obrona Rzeczpospolitej na co dzień, bo to zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego polskiemu społeczeństwu"- powiedział prezydent.

- To także dzisiaj już zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w wielu innych krajach na świecie, gdzie eksportujemy polską żywność, gdzie cieszy się ona wielkim uznaniem. Jestem za to polskim rolnikom ogromnie wdzięczny - dodał.

Prezydent podkreślił również rolę chłopów w walkach o niepodległość, w tym m.in. w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. i w trakcie II wojny światowej.

Podziękował też posłom, którzy w miniony piątek przyjęli uchwałę ustanawiającą 12 lipca Dniem Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Dzień ten upamiętnia pacyfikację w 1943 r. świętokrzyskiej wsi Michniów. Jak zaznaczył prezydent, hitlerowskie Niemcy wymordowały wówczas prawie wszystkich mieszkańców, bo - jak dodał - "żywili oni i bronili" i walczyli w wojskach partyzanckich ze świadomością, że ryzykują życie najbliższych.

- Zawsze tak było w polskiej historii i nigdy rolnik tego trudu i poświęcenia dla ojczyzny, polski chłop nie odmawiał. Zawsze szedł i za to ojczyzna powinna być mu wdzięczna po wsze czasy - podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, by stworzyć tzw. fundusz klęskowy na pomoc dla rolników w przypadku wystąpienia np. klęski żywiołowej; proponował też wprowadzenie przepisów chroniących część dochodu rolników przed egzekucją komorniczą.

- Mówi się o tym w ostatnim czasie bardzo często, że trzeba bardzo poważnie rozważyć stworzenie w naszym kraju czegoś, co nazywa się funduszem klęskowym - mówił w niedzielę prezydent Andrzej Duda.

Przypomniał, że po raz pierwszy w historii Rzeczpospolitej w tym roku na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych została przeznaczona "astronomiczna kwota 918 mln zł", a mimo to "dalej są kłopoty z ubezpieczeniami" - wskazał.

FOTO

FOTO

Para Prezydencka odwiedziła stoisko Tomaszowa Mazowieckiego

Po zakończeniu uroczystości Para Prezydencka odwiedziła Miasteczko Regionów, w którym mieszkańcy różnych zakątków Polski prezentują plony swoich ziem, rękodzieło i folklor. Miasteczko Regionów to tradycyjny elementem spalskich dożynek. Podobnie jak w ub. roku swoje stoiska miało 16 województw. Para Prezydencka odwiedziła m.in. stoisko Tomaszowa Mazowieckiego. Andrzeja Dudę z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przywitał prezydent Marcin Witko.

Dożynkowym uroczystościom już od soboty towarzyszą liczne imprezy, m.in. pokazy rękodzieła ludowego, kiermasze. Można też skosztować regionalnych potraw.

Na zakończenie zaplanowano wieczorny koncert zespołu Feel.

Strefa zabaw dla dzieci

Po raz kolejny Urząd Miasta przy współpracy z Miejskim Centrum Kultury przygotował strefę zabaw dla dzieci. Była ona czynna w sobotę i niedzielę. MCK przygotowało stoiska warsztatowo – animacyjne: (skręcanie balonów, rękodzieło, wykonywanie prac z wykorzystaniem plasteliny, lepienie z gliny, koło garncarskie, mini tkactwo, malowanie buziek), wielkoformatową planszą ze szkicami do malowania i mini strefę rekreacyjną „Zmierz się ze sobą”. Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowała stoisko warsztatowo – animacyjne (samodzielne wykonywanie zakładek do książek, malowanki, wycinanki, tworzenie ilustracji książkowych). Inne atrakcje przygotowali również sponsorzy i partnerzy strefy zabaw dla dzieci, m.in.: Park Linowy „Nad Pilicą”, PZU SA, POLREGIO, Krajowa Spółka Cukrowa SA oraz Fundacja Dr Clown, PGE i Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników.

W sobotę i niedzielę do Spały można było dojechać bezpłatną komunikacją miejską.


Fot. Dariusz Kwapisiewicz - BRANDmediaŹródło: Kancelaria Prezydenta RP

Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij