Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Dokarmiajmy ptaki, ale mądrze

Kilkanaście karmników ustawili na początku stycznia w tomaszowskich parkach i na skwerach pracownicy Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. Pokarm dla ptaków będzie mógł w nich wyłożyć każdy. Najważniejsze jednak, by robić to mądrze i nie zaszkodzić naszym skrzydlatym przyjaciołom.

 

karmniki ZDiUM


Karmniki stanęły m.in. w parkach Bulwary i „Solidarność”, a także na Michałówku i na skwerze przy ulicy Wschodniej. W każdym zostały wysypane ziarna oraz wyłożone kulki tłuszczowe z zatopionymi w nich ptasimi smakołykami. Jedzenie dla ptaków w budkach mogą też uzupełniać mieszkańcy miasta. Muszą jednak pamiętać o kilku zasadach, by nie zaszkodzić użytkownikom ptasich stołówek.

Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest zatem konsekwentne i regularne wykładanie karmy. Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom.

Czym karmić poszczególne gatunki?

-  drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;

- większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą czy grubą kaszą;

- dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;

- kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki albo rodzynki czy suszone morele;

- ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów – najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij