Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Czekamy na rodzinę repatriantów

Trzyosobowa rodzina z  Kazachstanu zamieszka w Tomaszowie Mazowieckim. Miasto przygotowało dla niej mieszkanie, korzystając z pieniędzy z budżetu państwa. Lokal jest już gotowy i czeka na repatriantów.

FOTO


Na wniosek prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko radni Rady Miejskiej przyjęli uchwałę w sprawie przyjęcia polskiej rodziny mieszkającej w jednej z azjatyckich republik dawnego ZSRR. W naszym mieście zamieszka trzyosobowa rodzina z Kazachstanu - małżeństwo z synem.

Gmina-miasto Tomaszów Mazowiecki otrzymała dotację w wysokości 138 tysięcy złotych na remont i wyposażenie mieszkania dla repatriantów. To lokal z zasobów miasta. Składa się z dwóch pokoi, kuchni i łazienki. Mieszkanie zostało wyremontowane i wyposażone w niezbędny sprzęt. W lokalu trwają ostatnie prace porządkowe. Miasto pomoże również repatriantom znaleźć pracę i zorganizuje dla nich lekcje z języka polskiego.

Obecnie magistrat czeka na informacje z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego o terminie przyjazdu rodziny do Tomaszowa Mazowieckiego. Przeprowadzona przez ŁUW kontrola wykazała, że mieszkanie zostało w pełni przygotowane do zamieszkania i bieżącego funkcjonowania.

Rząd RP traktuje prowadzenie akcji repatriacyjnej jako spełnienie moralnego obowiązku wynagrodzenia historycznych krzywd Rodakom pochodzącym głównie z terenów azjatyckiej części byłego ZSRR. Nowa ustawa o repatriacji umożliwia powrót do kraju tym osobom, bądź ich przodkom, które na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań narodowościowych i politycznych nie mogły się w Polsce nigdy osiedlić.


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij