Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami

Andrzejkowa magia tradycji w tomaszowskich grotach!

Dziś, kiedy stare zwyczaje ludowe traktujemy z przymrużeniem oka, nawet sceptycy ulegają magii tego wieczoru i chętnie uczestniczą w tradycyjnych zabawach andrzejkowych. Kilkuset  takich gości przybyło w niedzielę 27 listopada na organizowane już od kilku lat „Andrzejki w Grotach”. Niektórzy z nich współtworzyli atmosferę przygotowując na ten wieczór odpowiednie stroje.

Zdjęcie z imprezy andrzejkowej w Grotach 

Z tradycyjnych wróżb najbardziej intrygującym okazało się poznanie przyszłości ukrytej w cieniu, czyli przelewanie wosku.    Nie mogło zabraknąć losów z imionami. Patron wieczoru - święty Andrzej, to opiekun panien pragnących rychłego zamążpójścia. Wszystkie panny mogły więc zaspokoić swą ciekawość i poznać imię wymarzonego księcia z bajki, a kawalerowie – imię swojej przyszłej wybranki.

Tego wieczoru „Galeria pod Grotami” należała do najmłodszych uczestników zabawy. Dzieci stworzyły swoją galerię prac, poznając jednocześnie tradycję andrzejkowego święta. Dzieciom towarzyszyli i służyli pomocą pracownicy Miejskiego Centrum Kultury. 

 

Mrok Grot, rozświetlała iluminacja zbocza grot oraz ognisko. To był odpowiedni moment, by wejść do podziemnych pieczar i posłuchać opowieści Zbója Madeja. Na co dzień unika on turystów, ale w Andrzejki woli liczne towarzystwo i wtedy zdradza różne tajemnice kopalni.

Tego dnia można było też po raz pierwszy skosztować pysznej, świeżo mielonej kawy oraz  „babeczek Madeja” w kawiarni. Kawa i babeczki czekają na wszystkich amatorów w godzinach pracy PTT „Groty Nagórzyckie”.

 

 


Inne artykuły


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij