Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


78 tys. turystów! Rekordowy rok w Skansenie i Grotach

Tomaszów Mazowiecki z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie Polski. W tym roku, Skansen Rzeki Pilicy i Podziemną Trasę Turystyczną „Groty Nagórzyckie” odwiedziło już 78 tys. turystów.

Skansen
Rekonstrukcja historyczna w Skansenie Rzeki Pilicy

W poprzednim roku Skansen odwiedziło 30 000, a Groty 37 000 gości. W tym roku analogicznie do końca listopada było to 36 000 i 42 000. Łącznie liczba zwiedzających wzrosła w tym roku już aż o 11 000,  zbliżając się do liczby prawie 80 000 gości Skansenu i Grot.

Na początku sierpnia br. jeden z odcinków programu TVP 1 „Pytanie na śniadanie” został poświęcony „Grotom Nagórzyckim”. Natomiast we wrześniu  realizowany był w tomaszowskim Skansenie materiał do nowego programu „Zakochaj się w Polsce”, prowadzonego przez znanego aktora Tomasza Bednarka. Odcinek poświęcony atrakcyjnym miejscom nad środkową Pilicą z tomaszowskim Skansenem, Niebieskimi Źródłami i Grotami na czele, będzie wyświetlany w TVP 1 na początku przyszłego roku.

W Skansenie Rzeki Pilicy największym powodzeniem cieszyła się tradycyjna „Majówka historyczna” i „Noc Muzeów”, chociaż zorganizowana w wakacje „Słodka niedziela w Skansenie” czy  „Niedziela z „włamywaczem” również przyciągnęły tłumy. Skansen wziął także  udział w akcji „Dzień  Młynów” oraz Europejskich Dniach Dziedzictwa, w ramach których miał miejsce event historyczny „Polska Walcząca”, połączony z uroczystym otwarciem wystawy  pt. „Historia 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej”. Była to zresztą jedna z kilku wystaw jakie były prezentowane w tym roku w Skansenie. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa „Pilicka Flotylla”, „Pamiątki marynarzy – rezerwistów” czy „Żołnierskie patriotyki – pamiątki z walk o Niepodległą Ojczyznę”. Atrakcyjną nowością był „I tomaszowski EVENT GEOCACHINGOWY” na który przybyli do Skansenu fani tej gry terenowej.

Skansen i Groty reprezentowały miasto na wielu imprezach m.in. VIII edycji  „Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki AGRO TRAVEL” w Kielcach, Dożynkach Prezydenckich w Spale, Międzynarodowych Targach Turystycznych „Piknik nad Odrą” w Szczecinie, spalskim Hubertusie czy MIĘDZYNARODOWYCH TARGACH TURYSTYCZNYCH „World Travel Show” w Nadarzynie pod Warszawą.  Obie placówki po raz kolejny aktywnie włączyły się w organizację XIX Rajdu Brzegiem Pilicy oraz wzięły udział ogólnopolskiej akcji „POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ. Weekend za pół ceny”.

W Podziemnej Trasie Turystycznej „Groty Nagórzyckie” największym powodzeniem w tym roku cieszyła się Noc Muzeów z iluminacją skarpy na czele oraz tradycyjne Andrzejki w Grotach. Nowością były wystawy z cyklu UTALENTOWANI – NIEZNANI promujące lokalnych artystów. W tym roku zaprezentowane zostały już trzy wystawy: „Wernisaż prac Tadeusza Wolskiego – tomaszowskiego rzeźbiarza amatora”, „Stanisław Wasilewski – malarstwo” i „Wernisaż fotografii Joanny Klatki”. Galeria pod Grotami otworzyła swoje podwoje również dla najmłodszych, prezentując wystawę prac III Powiatowego Konkursu Plastycznego „Dolina Pilicy”.

Skansenie Rzeki Pilicy od 1 listopada do 31 marca czynny jest od wtorku do piątku w godz. 8.00 – 16.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 16.00. Podziemna Trasa Turystyczna „Groty Nagórzyckie” w okresie od 1 listopada do 31 marca czynna jest od wtorku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00 oraz  w soboty i  niedziele w godzinach 10.00-16.00 (wejście ostatniej grupy o godzinie 15.30; sprzedaż biletów i pamiątek do godziny 15.30).


Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij