12. Tomaszowskie Teatralia [ZDJĘCIA]

Za nami 12. edycja Tomaszowskich Teatraliów, organizowanych przez Miejskie Centrum Kultury. Do tegorocznego przeglądu, który w dniach 22-23 listopada odbył się w filii „Tkacz”, przystąpiło 13 podmiotów artystycznych z powiatu tomaszowskiego w czterech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne oraz dorośli.

Przegląd teatrów amatorskich, nad którym patronat honorowy objęli Starosta Tomaszowski oraz Prezydent Miasta Tomaszowa Mazowieckiego zakończyła gala rozdania nagród. Komisja artystyczna w składzie: Izabela Noszczyk, Katarzyna Żuk oraz Konrad Dworakowski postanowiła przyznać następujące nagrody:

– w kat. szkoły podstawowe:

• Złota Maska – Grupa teatralna “Raz dwa trzy TO MY” z Pierwszej Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej Tomek w Tomaszowie Maz.
  • Srebrna Maska – Grupa teatralna “Ulinki” ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Maz.
  • Brązowa Maska – Zespół “Taka Draka” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 8 w Tomaszowie Maz.

– w kat. gimnazja:

• Złota Maska – Grupa teatralna “Inni” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Tomaszowie Maz.
  • Srebrna Maska – Grupa teatralna “Sienienazywa” z Miejskiego Centrum Kultury, filia MOK w Tomaszowie Maz.
  • – w kat. szkoły ponadgimnazjalne:
  • Złota Maska – Emilia Kleszczewska z grupy teatralnej “Szept” z I Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Maz.

– w kat. dorośli:

• Złota Maska – Koło teatralne przy Gminnym Ośrodku Kultury w Ujeździe
  • Brązowa Maska – Grupa Teatralno-Rozrywkowa “Zapominajki” z Miejskiego Centrum Kultury, filia MOK w Tomaszowie Maz.

Ponadto komisja artystyczna postanowiła przyznać wyróżnienia indywidualne za kreacje aktorskie:

• Igorowi Ney z Pierwszej Chrześcijańskiej Szkoły Podstawowej Tomek w Tomaszowie Maz.
  • Wiktorii Kondejewskiej z Miejskiego Centrum Kultury, filia MOK w Tomaszowie Maz.
  • Marii Sęk z Miejskiego Centrum Kultury, filia MOK w Tomaszowie Maz.
  • Kazimierzowi Mateckiemu z Miejskiego Centrum Kultury, filia MOK w Tomaszowie Maz.

Nagrody w tegorocznej edycji Tomaszowskich Teatraliów ufundowali: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim, Miejskie Centrum Kultury, Chipita Poland oraz Firma Cukiernicza Birski.

Wydarzeniem towarzyszącym Tomaszowskim Teatraliom były dwa spektakle. 24 listopada bezpośrednio po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród laureatom przeglądu, wystawiony został spektakl dla dzieci „Jacek i Placek” w wykonaniu aktorów z Fundacji Tworzenia i Promowania Sztuki – ależ Gustawie. Spektakl został podsumowany przez najmłodszych odbiorców sztuki teatralnej gromkimi brawami.

Natomiast w sobotę 25 listopada można było zobaczyć monodram Izabeli Noszczyk „Grubaska”. Widzowie mogli obejrzeć sceniczną adaptację opartej na faktach książki Wandy Szymanowskiej „Lardżelka” w reżyserii Błażeja Baraniaka i Elżbiety Zającówny. Producentem spektaklu jest Teatr Miejski w Lesznie. Instytucja Kultury Miasta Leszna.