Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Zadbajcie o swoje kominy

„Czyszczone kominy to mniejszy smog”  to tytuł kampanii społecznej, zainicjowanej przez Międzywojewódzki Cech Kominiarzy i realizowanej na terenie całego kraju.  Jej celem jest eliminacja niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Przyłączamy się do apelu przypominającego o obowiązkowym czyszczeniu przewodów kominowych (nie rzadziej niż raz na 3 lub 6 miesięcy w zależności od rodzaju spalanego paliwa), a także o obowiązkowym rocznym przeglądzie kominiarskim.

cech kominiarski

W związku z akcją społeczną Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy pn. "Czyszczone kominy to mniejszy smog" przypominamy podstawowe zasady zgodne z przepisami i bezpiecznym użytkowaniem kominów zimą.

Obowiązkowe czyszczenie przewodów kominowych trzeba wykonać w następujących terminach:

  • przewody dymowe (paleniska opalane paliwem stałym) - co najmniej raz na trzy miesiące
  • przewody spalinowe (paleniska opalane paliwem płynnym i gazowym) - co najmniej raz na pół roku
  • przewody wentylacyjne - co najmniej raz w roku
  • przewody w zakładach zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych - co najmniej raz w miesiącu.

Właściciel budynku ma obowiązek przynajmniej raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli stanu technicznego przewodów kominowych osobie posiadającej odpowiednie kwalifikacje - mistrzowi kominiarskiemu, a w przypadku stwierdzenia uszkodzeń lub braków związanych z przewodami i przyłączami kominowymi właściciel, zarządca lub użytkownik budynku są zobowiązani usunąć stwierdzone uszkodzenia lub uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia oraz środowiska.

 - Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców - pisze Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Pamiętaj!

Brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych to główna podstawa do niewypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody.

Prawidłowo wykonany komin z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służył przez dziesięciolecia.

 

 Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij