Tomaszowianie oddali hołd Żołnierzom Wyklętym

Blisko 260 osób wzięło udział w czwartym tomaszowskim biegu „Tropem Wilczym”, który odbył się w niedzielę, 1 marca br. Głównym celem wydarzenia było oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski.

bieg tropem wilczym 2020

Bieg pamięci poprzedziła uroczystość pod obeliskiem „Żołnierzy Wyklętych” przy ul. Bohaterów 14 Brygady, podczas której odczytano przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowane do organizatorów i uczestników obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

List okolicznościowy Marcina Witko – prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego odczytała wiceprezydent Izabela Śliwińska. Pod obeliskiem wiązanki kwiatów złożyła delegacja rodzin Żołnierzy Wyklętych – Irena i Adam Bartosiakowie (krewni Tadeusza Bartosiaka pseudonim „Wilk”) oraz Wanda Rybak i Grażyna Jarzębska (córki Marii Karaszewskiej). Kwiaty zostały złożone także przez reprezentantów władz miasta oraz przedstawicieli organizacji społecznych i politycznych.

Po części oficjalnej uczestnicy stanęli na starcie Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Miał on charakter rekreacyjny. 1963-metrowa trasa wiodła ulicą Browarną, przez Park Miejski „Solidarność” i ul. Nowowiejską.

Po jego zakończeniu wręczono upominki, m.in. najmłodszej uczestniczce biegu Idze Dutkiewicz (organizatorzy zwracają się przy tej okazji  do rodziców Stanisława Tylmana o odbiór upominku w Wydziale Kultury UM), jak również najstarszym biegaczom ‒ Bożenie Borkowskiej i Januszowi Hubarowi. Na wszystkich czekała ciepła herbata i kawa oraz słodki poczęstunek.