Skocz do głównej treści

Witamy na stronie głównej Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Nagłówek strony

Strona główna
Logo serwisu Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim

Suwak ze zdjęciami


Noc Muzeów w Tomaszowie

W tegoroczną Noc Muzeów tradycyjnie włączył się Skansen Rzeki Pilicy wspólnie z Podziemną Trasą Turystyczną Groty Nagórzyckie oraz Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Mimo nie do końca sprzyjającej aury setki gości  przybywały do skansenu, gdzie czekały na nich liczne atrakcje. 1400 osób odwiedziło natomiast tomaszowskie muzeum.

Noc Muzeów

Jedną z najciekawszych i możliwych do obejrzenia tylko raz w roku była iluminacja zabytkowych obiektów muzealnych w skansenie.Magiczny świetlny wystrój zyskał przede wszystkim budynek dawnej poczekalni z przystanku kolejowego „Wolbórka”.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się prawie 100 letni młyn, którego skarby związane są zarówno z młynarstwem, kolekcją zabytkowych żelazek i młynków kuchennych jak i ekspozycją poświęconą pierwszej i drugiej wojnie światowej. Nie lada gratkę mieli w skansenie miłośnicy motoryzacji, którym Stowarzyszenie Posiadaczy Pojazdów Zabytkowych „Weteran” z Tomaszowa zaprezentowało swoje motocykle. Wśród wystawionych egzemplarzy były takie unikaty, jak: Excelsior 200 z 1929 roku, Harley VL 1200 z 1932 roku, Triumph RL 200 z 1934 roku, czy WFM „sokół” z 1949 roku. Uwagę przyciągał także milicyjny radiowóz marki Fiat 125p z czasów PRL oraz jego załoga w umundurowaniu funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

Zwiedzający, którzy przemieszczali się pomiędzy muzealnymi placówkami,specjalnie udostępnionymi na tą okazję autobusami, byli oprowadzani przez kierownika skansenu, który przybliżał historię tego miejsca oraz opowiadał o wystawach czasowych obecnie udostępnionych na terenie placówki. Dla miłośników tańca nowoczesnego swój pokaz miała grupa taneczna „TkaczoweKoBoSiaKi” działająca pod kierunkiem Konrada Borysowskiego. Kolejnym elementem skansenowej Nocy Muzeów był spektakl w wykonaniu miejskiego teatru „Trzcina”, którego opiekunem artystycznym, autorką i reżyserką jest Karina Góra. Młodzi artyści zaprezentowali sztukę pod tytułem „Kopciuszek”.

Szereg atrakcji przygotowało również Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego. Tego dnia, od godz. 15 można było bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe. W muzeum wystąpiły m.in. grupy lokalne oraz zespół El Fuego, który działa pod egidą Klubu 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim.  Była to szczególna noc, podczas której tomaszowianie i goście spoza Tomaszowa mogli zapoznać się z dorobkiem kulturowym i artystycznym powstającym na ziemi tomaszowskiej.Ta strona używa plików cookies.

Korzystając z niej, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki. Dowiedz się więcej z naszej polityki prywatności.

Więcej Zamknij