„Kolej” na Reymonta

„Kolej” na Reymonta to nazwa projektu realizowanego przez Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim w okresie od lipca do września 2017 roku w ramach współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego.

FOT

Do głównych celów zadania należy wzbogacenie wiedzy o życiu i twórczości Wł. St. Reymonta oraz kultywowanie tradycji ludowej jako sposobu na rozwijanie zainteresowań i talentów dzieci poprzez organizację 4 tematycznych wydarzeń artystycznych dla minimum 600 odbiorców w okresie od lipca do września 2017 roku. Projekt dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.

Za nami już pierwsze działanie pn. „W Stacyjce Reymonta”, które opierało się na lekcji bibliotecznej pn. „O Reymoncie na wesoło”. Obecnie został odtworzony brakujący fragment drewnianej ornamentyki okalającej dach budynku poczekalni kolejowej z przystanku „Wolbórka” Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, pochodzący z końca XIX w. Uroczyste odsłonięcie zrekonstruowanego motywu zdobniczego będzie miało miejsce podczas eventu historycznego wieńczącego projekt.Sierpień upłynie pod znakiem przygotowania wystawy pn. ”O Wł. Reymoncie i Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej”, przygotowanej w formie wielkoformatowych plansz, które stanowić będą ozdobę „stacyjki Reymonta” udostępnioną zwiedzającym również podczas wydarzenia finałowego.

4 sierpnia br. zaplanowano międzypokoleniowe warsztaty artystyczne pn. „Tęczowe pasiaki” . W Miejskim Centrum Kultury, filii DOK ponad 40-osobowa grupa dzieci weźmie udział w interdyscyplinarnym działaniu. W programie wiele atrakcji, m.in. lekcja j. polskiego „Wieś oczami Reymonta”. Gościnnie wystąpi Roman Wojciechowski – wybitny muzyk ludowy oraz Mirosław Zieliński – akompaniator zespołów ludowych działających w gminie Ujazd. Na najmłodszych będą czekać plastyczne animacje pn. „Kogucik z Łowicza”. Uczestnicy projektu tego dnia wysłuchają również prelekcji o ziołach, wezmą udział w grach i zabawach integracyjnych, inspirowanych czterema porami roku.

Wydarzenie finałowe pn. „Kolej na Reymonta – stacyjka Reymonta wczoraj i dziś” odbędzie się 9 września 2017 w Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, filii MCK-u. Punkt centralny eventu stanowi koncert Amatorskiego Zespołu Regionalnego im. Wł. St. Reymonta, „Wesele Boryny’’ działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Lipcach Reymontowskich.Partnerami projektu „Kolej” na Reymonta są:  Muzeum im. Antoniego hr. Ostrowskiego w Tomaszowie Mazowieckim, Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Mazowieckim, Klub Seniorów działający przy filii DOK, Tomaszowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i Radio Fama.
Źródło: MCK