„Doświadczalnia” w tomaszowskim muzeum

Do 2 kwietnia br. w pałacu Ostrowskich – siedzibie Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. A. hr. Ostrowskiego będzie prezentowana wystawa „Doświadczalnia”, którą przygotowało Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

FOTO

To niezwykła ekspozycja. Nie dotyczy historii, tradycji czy antropologii, ale przybliża zagadnienia nauk ścisłych z takich dziedzin jak: biologia, fizyka i matematyka. Podobnie jak poprzednie trzy wystawy prezentowane już w tomaszowskim Muzeum tzn. „ Świat zmysłów”, „Nauki dawne i niedawne”, „Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych”, ma charakter interaktywny, zmuszający do aktywności. Zwiedzanie ekspozycji to „nauka przez zabawę”, to „nauka poprzez działanie”.  Bazą  wystawy jest doświadczenie, a właściwie doświadczenia. Obiekty prowokują do eksperymentu, a zwiedzający jest eksperymentatorem. Dzięki prezentowanym eksponatom można poznać tajniki funkcjonowania narządów zmysłów, sposób tworzenia hologramu, postrzegania barw, iluzje optyczne. Zwiedzający dowiaduje się jak to możliwe, że patrząc w lunetę widzi „ dziurę” w znajdującej się w pobliżu ręce, czy jak czarno-biała tarcza wskutek ruchu nabiera niezwykłych barw. Można także obejrzeć animowany film złożony z rysunków, rozłączyć „magiczne kajdanki”, rozwiązać geometryczną „łamigłówkę”, „upakować” klocki. Dzięki tym doświadczeniom nauka fizyki, biologii czy matematyki staje się znacznie ciekawsza i łatwiejsza.

Ekspozycja adresowana jest do odbiorców w różnym wieku, a dzięki odpowiedniemu doborowi stanowisk może pomóc w realizacji programu nauczania szkolnego.

Cena biletu wstępu na wystawę: 2,00 zł/os. Szczegółowe informacje i ustalanie terminów zwiedzania ekspozycji: tel: 44 724 48 48